Zmieniamy opony z zimowych na letnie

Wiosna przyszła, a wraz z nią nadszedł czas wymiany opon zimowych na letnie. Z powodu obecnie panującej pandemii zakłady wulkanizacyjne zostały zobowiązane do przestrzegania określonych procedur bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko zarażenia.

Nie ma wątpliwości, że opony są jedynym punktem styku pojazdu z podłożem. Ich stan i jakość bezpośrednio wpływają na poziom bezpieczeństwa podróżujących, dlatego, że to od ich kondycji zależy przyczepność i długość drogi hamowania pojazdu. Mylne jest przeświadczenie, że jazda na oponach zimowych latem jest mniej niebezpieczna niż w odwrotnej sytuacji. Taka jazda naraża nas na ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia, ponieważ droga hamowania przy prędkości 100 km/h na oponach zimowych latem może być nawet o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich.

Kiedy zmieniać opony zimowe na letnie?

Najważniejsza tutaj jest temperatura. Według ekspertów nie powinniśmy wybierać się do serwisu na wymianę opon wtedy, jak tylko spadnie śnieg. Ogólna zasada mówi, ze z wymianą opon powinniśmy wstrzymać się do momentu, gdy średnia dobowa temperatura zacznie wynosić 7o C, by uniknąć sytuacji, w której wrócą przymrozki.

Warto również pamiętać o kontroli daty produkcji opon, ponieważ nie zaleca się używania dłużej niż 8 lat jednego kompletu opon. Po upływie tego czasu mieszanka gumowa starzeje się i traci sprężystość. Datę produkcji opony można samemu sprawdzić, ponieważ znajduje się ona na oponie. Dla przypomnienia – dwie pierwsze cyfry to tydzień, a cztery ostatnie to rok, w którym została oddana do użytku. Wiadome jest, że im intensywniej użytkujemy auto, opony mogą zużyć się w dużo krótszym czasie.

Dlaczego jazda latem na zimowych oponach to zły pomysł? Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że nie każda opona potrafi zapewnić bezpieczeństwo przy wysokich prędkościach i rozgrzanej do 60o C jezdni, a już na pewno nie potrafi tego zimowa opona. Jeżdżąc na oponach niedostosowanych do sezonu, zużywamy więcej paliwa i jednocześnie przyśpieszamy zużycie bieżnika opon. Poza tym jest to przede wszystkim niebezpieczne, ponieważ zimówki latem dużo gorzej hamują i mają słabszą przyczepność, a także są mniej odporne na aquaplaning i w lecie bardziej się przegrzewają, co powodować może uszkodzenia ich warstw wewnętrznych. Poza tym ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość, jeśli to kierowca przyczynił się do kolizji bądź wypadku, jadąc niesprawnym autem. Jako tę niesprawność można uznać jazdę na oponach, które nie zapewniają bezpiecznej podróży.

Trzeba pamiętać, że sama wymiana opon nie wystarczy i niezbędne jest ich doglądanie podczas codziennej eksploatacji, a jeśli chcesz sprawnie wymienić opony, zajrzyj do Serwis Opon Michał Kret.

 

Popularne tagi: wymiana opon Tychy , wymiana opon Ruda Śląska , wymiana opon Pszczyna , felgi Rybnik , felgi Ruda Śląska

Zadzwoń:

Zobacz stronę:
https://www.facebook.com/serwisoponkret/
wymiana opon

Dojazd: