tarasy kompozytowe
DOM

Nowoczesne tarasy z kompozytu – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Taras jest ozdobą domu

Chyba każdy właściciel domu chce mieć taras, a nawet jeśli nie chce go mieć na etapie budowania domu, prędzej czy później zechce. Taras to nie tylko przestrzeń, w której można spędzać czas z domownikami czy przyjaciółmi, ale również ozdoba domu. Odpowiednio zaprojektowany i wybudowany taras może przez lata służyć domownikom i cieszyć oko. Żeby jednak inwestycja w taras się opłaciła, konieczne jest wykorzystanie materiałów wysokiej jakości, które przetrwają ciężkie zewnętrzne warunki pogodowe. Jeśli chcesz mieć przy domu drewniany taras, zastanów się nad wyborem drewna kompozytowego. Tarasy kompozytowe w salonie Dębowy Młyn to nie tylko fenomenalny wygląd przez wiele sezonów, ale również niezawodna jakość bez względu na warunki zewnętrzne.

Czym jest drewno kompozytowe?

Drewno kompozytowe to w istocie tworzywo sztuczne imitujące naturalne drewno. Zależnie od jakości wykonania czasem na pierwszy rzut oka można rozpoznać w nim plastik, jednak dobrej jakości drewno kompozytowe jest praktycznie nie do odróżnienia od zadbanego drewna naturalnego czy parkietu ze sklejki. Również na tarasie różnice mogą być nieznaczne. Dzięki odpowiedniemu kształtowi deski i barwieniu imitującemu słoje, deski kompozytowe z powodzeniem mogą udawać naturalne – a nawet jeśli widać, że są sztuczne, nadal cieszą oko. Nie produkują też drzazg ani nie wypaczają się pod wpływem wilgoci, co czyni je idealnym pokryciem tarasu łaczącego się z basenem lub oczkiem wodnym albo wystawionego na opady deszczu i śniegu. Odpowiednio zabezpieczone tworzywo sztuczne przetrwa niezmienione nawet najcięższe warunki: nie będziemy więc musieli tak bardzo martwić się odśnieżaniem tarasu i zgarnianiem z niego wody w trakcie deszczu, jak musielibyśmy czynić w przypadku tarasu z drewna naturalnego. Nie oznacza to, że możemy machnąc ręką na meliorację – każdy taras tzreba wyposażyć w system odprowadzania wody. Jednak taras z desek kompozytowych zniesie bez szwanku o wiele więcej niż drewniany taras naturalny.

Jak zaplanować taras kompozytowy?

Tak naprawdę planowanie tarasu z drewna kompozytowego nie różni się zbytnio od planowania tarasu z drewna naturalnego. Należy wyznaczyć i wyrównać teren, a także wyliczyć ile metrów desek będzie nam potrzebnych, doliczając przy tym około 10-15% na starty i docinki. Trzeba też zastanowić się nad systemem odprowadzania wody – wiele desek kompozytowych ma podłużne żłobienia, które można do tego celu wykorzystać, jednak ustalenie odpowiednich skosów, które pozwolą wodzie spłynąć, a jednocześnie nie spowodują, że taras będzie krzywy stanowi nie lada wyzwanie. Dobór odcieniu drewna kompozytowego zależy tylko i wyłacznie od gustu – planując taras kompozytowy nie trzeba przejmować się parametrami drewna, gdyż w przypadku tworzywa sztucznego nie ma żadnego związku między wytrzymałością, a barwą. Ponadto warto już na etapie planowania kupić (albo zaplanować kupno) odpowiednich mebli zewnętrznych, które sprawią, że taras będzie nadawał się do użytku już od pierwszych dni.