- biznes info -
In our company's offer from Cork, you will find interesting and carefully executed aluminium signs for your company. cork signs acrylic Are you looking for your company's original LED signs? Check out our offer on the www.edgesigns.ie website or visit us in Cork. Acrylic signs have a really wide application in business and can be used to mark the internal building of the company for example business rooms. If you are looking for a good offer and a company that specializes in producing signs from a variety of materials – check out our company from Cork.
księgowość Bełchatów 1 maja 1 dotacje Bełchatów usługi księgowe Bełchatów 1 maja 1      drop dead rda

Jak wygląda analiza składu ciała

Analiza składu ciała jest podstawą planowania i właściwej oceny planu dietetycznego czy treningowego. Każdy szanujący się klub fitness czy klinika dietetyczna posiada analizator do pomiaru składu ciała. Czym jest i jak wygląda analiza składu ciała? Czego możemy się dowiedzieć na podstawie badania?

Czym jest analiza składu ciała?

Analiza składu ciała to nieinwazyjne i bezpieczne badanie, polegające na pomiarze impedacji bioelektrycznej, czyli rodzaju oporu elektrycznego tkanek ciała. W metodzie wykorzystuje się prąd o niskim natężeniu i różnych częstotliwościach. Zawartość wody w poszczególnych tkankach organizmu jest różna, a co za tym idzie, w różnym stopniu przewodzą prąd. Dzięki temu można precyzyjnie określić takie parametry jak masa mięśni szkieletowych, masa tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie, a także wiele innych bardziej szczegółowych parametrów i wskaźników.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Badanie analizy składu ciała jest szybkie w wykonaniu i bezbolesne. Pacjent stoi na urządzeniu i trzyma w dłoniach specjalne uchwyty, tak aby powierzchnia dłoni i podeszw stóp stykała się elektrodami dotykowymi. W zależności od modelu analizatora, po upływie kilkudziesięciu sekund otrzymujemy wartości następujących parametrów:

 • całkowita zawartość wody w organizmie – na wartość tego parametru mają wpływ masa protein i mięśni szkieletowych;
 • zawartość białka – informuje niejako o stanie odżywienia organizmu; razem z całkowitą zawartością wody w organizmie tworzą parametr o nazwie „miękka szczupła masa ciała”;
 • minerały – określa zawartość substancji mineralnych w kośćcu oraz krwi;
 • masa ciała – z uwzględnieniem beztłuszczowej i tłuszczowej masy ciała;
 • masa mięśni szkieletowych;
 • masa tkanki tłuszczowej;
 • współczynnik ECW (Extracellular Water) – informuje o zawartości wody zewnątrzkomórkowej i ryzyku wystąpienia obrzęków;
 • zawartość wody zewnątrzkomórkowej;
 • zawartość tkanki tłuszczowej trzewnej;
 • kontrola masy ciała – czyli wskaźniki i parametry, nad którymi należałoby popracować;
 • segmentalna analiza ciała – rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w poszczególnych segmentach ciała, np. kończynie górnej lewej;
 • podstawowa przemiana materii;
 • masa komórkowa – określa masę zdrowych, w pełni uwodnionych komórek;
 • kąt fazowy – określany na podstawie stosunku komórek zdrowych do odwodnionych; określa całkowitą jakość komórek w organizmie.

Liczba funkcji, a co za tym idzie parametrów na wyniku, zależy od tego jaki analizator składu ciała został wykorzystany do badania. Niektóre z nich, takie jak np. masa komórkowa czy kąt fazowy to dane medyczne dostępne w droższych, bardziej zaawansowanych modelach.

Czym wyróżniają się analizatory składu ciała InBody?

 • Brak wykorzystywania danych empirycznych do analizy.

Urządzenia do badania składu ciała firmy InBody nie uwzględniają w analizie badań empirycznych (płeć, wiek, budowa ciała). Dzięki temu uzyskane w analizie wartości są wartościami rzeczywistymi, a nie szacunkowymi. Analizator składu ciała, który te dane do obliczeń wykorzystuje, wskazuje prawidłowe wyniki tylko u osób w średnim wieku i o standardowej budowie ciała. Oznacza to, że wyniki osób starszych, chorych czy sportowców nie będą zgodne z rzeczywistymi wartościami.

Kolejną korzyścią wynikającą z niewykorzystywania danych empirycznych jest duża dokładność i widoczność niewielkich nawet zmian. Ma to duże znaczenie np. przy pomiarze tkanki tłuszczowej u osób otyłych, czy masy mięśniowej u osób intensywnie rehabilitowanych.

 • Podział ciała człowieka na 5 segmentów.

Analizatory InBody dzielą ciało na 5 segmentów: prawą i lewą kończynę górną i dolną oraz tułów. Wykonują pomiar impedancji dla tułowia jako jedyne na świecie.

 • Wykorzystywanie do pomiaru wielu różnych częstotliwości.

InBody720 i InBodyS10, dzięki wysyłaniu prądu zarówno o niskiej jak i wysokiej częstotliwości (5, 50, 250, 500, 1000 kHz), są w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w rozmieszczeniu wody pomiędzy przestrzenią wewnątrz- i pozakomórkową.

 • 8-punktowe elektrody dotykowe.

Jednym z 8 punktów pomiarowych na dłoni jest kciuk. Analizatory konkurencyjnych firm dzielą dłoń na 2 części, co stwarza wysokie ryzyko wystąpienia błędu pomiarowego. W urządzeniach InBody zostało ono wyeliminowane i na pomiar nie ma wpływu np. wielkość dłoni.

Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań technologicznych, analiza składu ciała jest dokładna i pozwala na rzeczywiste i skuteczne kontrolowanie postępów oraz dobranie idealnej diety, czy programu treningowego.